fbpx
moja technika

Ako už aj veľa kolegov predo mnou, aj ja som sa rozhodol s vami podeliť o to s akou technikou pracujem a čo všetko využívam pri práci. Či už to je pri svadobnom, párovom alebo rodinnom fotení. Podľa nadpisu už asi tušíte, že ide o značku Nikon 🙂

Najskôr k technike samotnej
Približne už 5 rokov pracujem s fotoaparátmi značky Nikon.
Momentálne mám dva fotoaparáty Nikon D750, ktoré dopĺňajú len pevné objektívy:
Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC
Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art
Nikon AF-S 50mm f/1,8G
Nikon AF-S Nikkor 85mm f/1.8G
Nikkor 180mm f/2.8D IF-ED
Občas pri rôznych experimetoch používam staré manuálne sklá: Nikon 55mm f/3.5 Micro-NIKKOR, Helios 44-2 58mm f2, Pentacon 135 mm f/ 2.8 
Niektoré sveteľné situácie si vyžadujú aj prácu bleskov, aj keď sa s nimi pre zachovanie atmosféry snažím čo najmenej “blískať”.
1x GODOX V1
2x YONGNUO 568EX
2x odpaľovače Yongnuo RF-603 II
K bleskom, a ako ich využívať napríklad počas hostiny, by som sa rád rozpísal v ďaľších príspevkoch, tak možno v budúcnosti tu pribudne odkaz na článok 🙂Ostatné príslušenstvo: Kožené popruhy BlackDog, Macbook, tlačiaren Canon Selphy CP1300, karty Sandisk Extreme Pro a veľa ďalších drobností…

Často pri experimentovaní a vytváraní odrazov využívam aj svoj mobil či rôzne kusy sklíčok, ktoré dávam pred objektív.

Nikon D750

Prečo práve Nikon? Prečo práve toto konkrétne telo? A prečo sa bránim obmene za bezzrkadlovku? To sa pokúsim vysvetliť v nasledujúcich vetách.

Málo kto vie, že som začínal fotiť so značkou Sony. Tak povediac ešte pred tým než to bolo cool. Bola to amatérska DSLR Sony a300, na začiatky stačila, no vďaka CCD snímaču bol u nej hlavný problém šum už aj pri nízkom ISO, čo ma viedlo ku kúpe iného fotoaparátu, v tej dobe boli prakticky len top značky Canon a Nikon. Dlho som sa nevedel rozhodnúť, ale rozhodol som sa prakticky podľa toho čo aj mnohým odporúčam, keď sa pýtajú akú značku kúpiť – podľa toho ako sa foťák v ruke drží. To ma aj priviedlo k Nikonu, ovládanie, úchop pre moje veľké ruky a prsty bol najlepší a najviac mi vyhovoval. Vtedy som zakúpil poloprofi telo Nikon D7000, čo prirodzeným nástupcom vo fullframe kategórii je rada D750. Majú skoro totožné ovládanie, na ktoré som bol už naučený, a aj po hmate viem, kde je aké tlačidlo, čo mi výrazne uľahčuje prácu.

A prečo rovno dva rovnaké fotoaparáty?
Dôvod je jednoduchý, ako svadobný fotograf si nemôžem dovoliť zlyhanie techniky v tom najdôležitejšom dni svadobného páru, a tak keby sa náhodou jeden foťák pokazí mám okamžite rovnakú náhradu. A verte, že sa to stáva, už aj mne odišla uzávierka počas svadby, bol som v neskutočnom strese, ale okamžite som mal náhradu v podobe toho istého tela :). Ešte niekedy nastáva otázka, čo keby sa pokazí aj druhé telo? V tomto prípade mám v taške aj tretie telo, síce menší Fujifilm, ktorý využívam prevažne na rodinné fotky, ale i ten dokáže veľké veci 🙂
Ďalšie dôvody sú tie, že majú tlačítka na rovnakých miestach, rovnaký farebný výstup, ktorý je zasa dôležitý pri konzistencii úprav. A ďalej, pre mňa jeden z podstatných dôvodov, že pri fotení len na pevné sklá mám na jednom tele široké sklo (väčšinou 35mm) a na druhom tele dlhé sklo (85mm). Tento štýl mi veľmi vyhovuje, vďaka pevným sveteľným sklám dokážem fotiť v zle osvetlných kostoloch a sálach a zároveň sú aj ostrejšie než tradičné zoom objektívy.

Nechcem tu veľmi rozoberať technické dáta, ale rád by som podal aj svoj názor prečo nie som ešte stále rozhodnutý pre obmenu za bezzrkadlové foťáky typu Z6 a Z7.
Hlavným dôvodom je u mňa absencia 2 slotov na karty, viem, že nové Ztka využívajú bezpečnejšiu kartu (XQD) než sú tradičné SDXC karty. No v mojom prípade už mám aj skúsenosť, keď sa mi priamo pri výmene prsteňov “pokazila” nová karta. A len vďaka tomu, že sa mi dáta zapisujú súčasne na dve karty som nemal problém so stratou fotiek.
Ďaľším je aj to, že na jednu batériu u D750 nafotim +3000 fotiek, čo pri bezzrkadle s veľkou spotrebou energie nie je možné, a čo mi v konečnom dôsledku šetrí čas a počítanie kedy by som mal vymeniť novú batériu.
Samozrejme nové Ztka sú zasa lepšie v ostrení a šume na vyšších citlivostiach, no na druhú stranu s ostrením nemám veľký problém (objektívy mám skalibrované pomocou softwaru Reikan FoCal Pro) a s hodnotou ISO nad 10 000, ktorá je podľa mňa u D750 hraničná pre kvalitu fotky, sa vďaka sveteľným objektívom dostávam len málokedy, a i tak si situácia už zväčša vyžaduje prisvetlenie bleskom.

Toto sú len moje objektívne pohľady, ku ktorým som dospel, nie len študovaním cez internet, ale aj reálnym testovaním a porovnávaním oboch tiel 🙂 Ja len verím, že v budúcnosti Nikon príde s niečím nad čím nebude potreba tak veľmi premýšlať a porovnávať so staršími modelmi.

Budem rád ak mi do komentáru napíšete čo vás zaujalo, o čom by som sa mohol viac rozpísať, alebo iné nápady na ďalšie blogy. Prípadne ma kontaktujte a odpoviem vám na otázky rôzneho druhu čo sa týkajú fotenia 🙂

Sledovať ma môžete na sociálnych sieťach:
IG: https://www.instagram.com/hasakj/
FB: https://www.facebook.com/jakubhasakphoto

Pridaj komentár